top of page

Vlasta BURIAN - výročí 130 let od narození (1891-1962)

Vlasta Burian, filmový a divadelní herec, sportovec, geniální komik, originální člověk se narodil 9. dubna 1891 v Reichenbergu. Připomeňte si toto výročí s námi alespoň touto formou a podívejte se na pár fotografií a dat z jeho života… 

V Liberci prožil mladý Vlasta prvních 10 let svého života.

V r. 1901 se Burianovi přestěhovali do Prahy na Žižkov. Bylo to z vlasteneckých důvodů, neboť Reichenberg byl silně německým městem.

Přes Vlastíkovo nesporné pěvecké, herecké i improvizační nadání ho otec nechal vyučit obchodním příručím.

Kromě divadla miloval Vlasta Burian celoživotně sport - především fotbal. Byl brankářem ligového klubu A. C. Sparta.

Své bavičské nadání zpočátku uplatňoval na večírcích svých přátel, později v kabaretech, v nichž se stal miláčkem pražského publika.

Ve 20 letech se mu narodila nemanželská dcera Emilka.

 

Po válce v roce 1918 převzal komické role v několika seriózních divadlech a když se stal slavnějším, založil v r. 1925 vlastní Divadlo Vlasty Buriana (dnes Divadlo komedie). Hrál a řediteloval v něm až do r. 1944.

V r. 1919 se oženil s Ninou Červenkovou, která mu věrně stála po boku celý život. Jejich manželství bylo bezdětné.

 

Natáčet filmy začal od r. 1923: ty první 4 byly němé. Pak následovalo 36 zvukových filmů, vesměs slavných komedií. Připomeňme C. a K. polní maršálek, To neznáte Hadimršku, Ducháček to zařídí, U pokladny stál, Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, které dodnes baví diváky u televizních obrazovek. Byly vydány VHS kazety i DVD nosiče.

Denně hrál v divadle, točil filmy, reklamy a vypracoval se v jednoho z nejbohatších lidí v zemi.

Pořídil si v Praze vilu s bazénem a tenisovým kurtem, jezdil v autech, miloval luxus.

 

Byl velmi populární a svým bohatstvím se neskrýval. To se mu částečně stalo osudným: závist byla jednou z příčin jeho poválečného pádu. Hned v květnu r. 1945 byl zatčen a odsouzen za kolaboraci s Němci. To se neprokázalo. Přesto byl ve vykonstruovaném procesu obviněn, potrestán vězením, vysokou pokutou, byl mu zabaven veškerý majetek včetně divadla a vily. Nejhorší pro něho byl zákaz činnosti. Nesměl hrát ani veřejně vystupovat. Až od r. 1952 mu bylo povoleno točit filmy. Živil se pak také vystupováním na estrádách. Na jedné štaci v nevytopeném sále nastydl, dostal zápal plic a v lednu 1962 zemřel.

Pohřben byl do společného hrobu manželky, která zemřela krátce po něm.   

Plně byl soudně rehabilitován až v r. 1994.

Společnost Vlasty Buriana, která o jeho památku pečuje od roku 1998, se zasloužila o to, že v r. 2002 byly jeho ostatky exhumovány a přemístěny na vyšehradský hřbitov. Důstojný náhrobek s bronzovou bustou (odlitkem té, kterou má Malé divadlo v Liberci a kterou někdo zcizil) byl po pěti letech nahrazen náhrobkem - plastikou Komikovy ruce.

DSCN1946.jpg

Podívejte se na reportáž České televize v pořadu Gejzír o tomto výročí.

bottom of page